School Structure & Roles

  • Principal  David Russell
  • Assistant Principal, Junior School / Student Wellbeing  June Sainsbery
  • Assistant Principal, Accountability / International  Melissa Treverton
  • Assistant Principal, Senior School / Curriculum  Michael Tuck
  • Business Manager  Paula Alexander
  • Facilities Manager Wayne Jones
  • ICT Manager Luke Bayley

Year Level Coordinators

  • Year 7 Christine Braybrooke, Josh Benson & Jesse Martin
  • Year 8 Gavin Murray & Joey Mayus
  • Year 9 Marisa Di Paola & Carly Gaffney
  • Year 10 Lucas Vogt & Vanessa Leslie
  • Year 11 Rachael Rosenbrock & Matt Ryan
  • Year 12 Maria Koumoundouros & Dale Towler
  • International Students Christine Braybrooke

Leading Teachers

  • Curriculum & Design Michael Bolt
  • Data Erik Van Weeghel
  • Pedagogy-Teacher Practice Brooke Douglas
  • Assessment & Reporting
  • Professional Learning Shelley Hatch
  • Inclusion Courtney Hunt
  • Pathways/Engagement Tracey Seach
  • Year 7 Emily Payne
  • Year 8 Sheila Collins
  • Year 9 Michelle Lynch
  • Year 10 James Cumming
  • Year 11 & 12 Faya Mrad

Learning Specialists

  • Literacy Melissa Charalambous
  • Numeracy Hosna Amiri
  • Pedagogy Liz Fairley
  • High Abilities Laura Della Fortuna

Learning Area Managers

  • English Anne Schmidt
  • Maths Erika Frierdich
  • Humanities Natalie Baker
  • Science Daniel Spoor
  • Language Lakshmi Weeraratne
  • PE/Health David Van Pelt
  • Technology Gabrielle Skaltsis
  • Visual Art Kayla McCarthy
  • Performing Arts Elise Tebbutt
  • EAL/Language Centre Stacey Takahashi
  • VCAL Jared Bandara

Other Duties

  • Careers Counsellor Laura Della Fortuna
  • Student Teacher Supervisor Helen Bardolph
  • Publicity Luke Bayley
  • Instrumental Music Coordinator Dimitri Willenberg
  • Daily Organiser Trudi Johnson
  • SRC Marisa Di Paola
  • CONNECT (Y9) Michelle Lynch
  • Learning Journeys (Y10) Jamie Cumming
  • Intermediate and Senior Sport Sue Fitzgerald
  • Year 7 Sport Nicole Coates
  • Year 8 Sport Kirsty Sonneveld
  • Student Wellbeing Coordinator Jake Phin
  • Occupational Health & Safety Rep Des Mac Curtain
  • First Aid/Lost Property/Student Absences Michelle Martin
  • Specialist IT Technicians Gayan Perera & Warrick Turnbull